XIII INTERNATIONAL YOUTH PHOTOGRAPHY COMPETITION „YOUNG PEOPLE IN THE XXI CENTURY 2021“

279 authors from Belarus, Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, China, Russia and Ukraine sent 1957 photos to the XIII International Youth Photography Competition “Young Man in the 21st Century”. The winners’ award is planned for 2021-06-30 at 10 a.m. Kaunas Zalgiris Yacht Club. After the awards ceremony, all winners will be sent diplomas by e-mail and I-III prizes will be sent by post.

List of winners

Grand Prix
Alisa Plyusnina, Russia

12-16 years
1st place: Anastasya Bolshakova, Russia
2nd place: Fastovets Anastasia, Ukraine
3rd place: Deimante Rauckytė, Lithuania

Nomination for creative search
Otilija Pleškytė, Lithuania
Mark Zotov, Ukraine
Aira Skeberdytė, Lithuania
Meda Mažeikaitė, Lithuania
Neda Kaziliūnaitė, Lithuania
Julia Jagielska, Poland
Nikodem Kin, Poland

Diplom “Honorable mention”
Augustė Visockytė, Lithuania
Gabija Morozova, Lithuania
Katarzyna Hoffmann, Poland
Jonas Naturjevas, Lithuania
Anastasia Savchenkova,
Paulina Štiliūtė, Lithuania
Yevheniia Tarasova, Ukraine
Maja Wegiel, Poland
Adrija Gaučytė, Lithuania
Ieva Zigmantaitė, Lithuania
Vesta Aurilaitė, Lithuania
Atėnė Neimantaitė, Lithuania
Patrycja Wolańczyk, Poland
Alisa Dansarinova, Russia

17-19 years
1st place: Ema Žąsytytė, Lithuania
2nd place: Novikova Olga, Russia
3rd place: Deimantė Šuliauskaitė, Lithuania

Nomination for creative search
Viktorija Daktariūnaitė, Lithuania
Anastasia Kurenkova, Russia
Kamila Woźniak, Poland
Dominika Ploskonka, Poland
Julia Rajtor, Poland
Beatričė Villuveit, Lithuania
Aleksander Zaborowski, Poland
Katrina Pupola, Latvia

Diplom “Honorable mention
Adriana Lisak, Poland
Kristina Dunajeva, Estonia
Aleksandra Kwiecień, Poland
Andreas Sultseng, Estonia
Ugnė Černauskaitė, Lithuania
Uljana Tammi, Estonia
Michail Duraj, Poland
Gusakova Ekaterina, Russia
Ieva Gutmanaitė, Lithuania
Victoria Khaeva, Russia
Johvi Andreas,,Estonia
Anastasia Kurenkova, Russia
Gabrielė Emo Domres, Lithuania
Jelizaveta Trõhhanova, Estonia

20-29 years
1st place: Egor Semchenkov, Russia
2nd place: Чекарева Юлия, Russia
3rd place: Sokolova Maria, Russia
3rd place: Iolanta Kazakova, Belarus

Nomination for creative search
Marusia Makhmutova, Russia
Yuze Jiang, China
Darya Grigorieva, Russia
Anastasiia Zazuliak, Ukraina
Eglė Kiseliūtė, Lithuania
Ilja Petrov, Estonia

Diplom “Honorable mention”
Justina Mikoliūnaitė, Lithuania
Victoria Gusar, Russia
Laura Bukauskaitė, Lithuania
Viktorija Prikockaitė, Lithuania
Reda Prikockaitė, Lithuania
Arnas Dambrauskas, Lithuania
Eglė Cvirkaitė, Lithuania

Winners will be anounced on 13 APRIL

List of participants

12-16 years
Estonia
Hegai Viktorija, Jehvis, fotostuudio “Poisk“ (curator Dmitri Vorobiev).
Maikov Martin, Jehvis, fotostuudio “Poisk“ (curator Dmitri Vorobiev).
Mark Titovski, Jehvis, fotostuudio “Poisk“ (curator Dmitri Vorobiev).
Anastasia Savchenkova, Jõhvi, Photoclub „F8“ (curator Dmitri Vorobiev).
Anri Sokolov, Jõhvi.
Маrtin Тааvет, Jõhvi, Photoclub „F8“ (curator Dmitri Vorobiev).
Mark Titovski, Kohtla-Järve,fotostuudio “Poisk“ (curator Dmitri Vorobiev).
Anastassija Fomitševa, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Karina Varkki, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Marina Zahharova, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Anastassia Surgutšova, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Zlata Burunova,Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).

Lithuania
Auridas Meškelis, Kupiškio r. Alizava secondary school (curator Danutė Miknevičienė).
Egidijus Ablėnas, Kupiškio r. Alizava secondary school (curator Danutė Miknevičienė).
Evelina Čereškevičiūtė, Kupiškio r. Alizava secondary school (curator Danutė Miknevičienė).
Evelina Murinaitė, Kupiškio r. Alizava secondary school (curator Danutė Miknevičienė).
Gabija Morozova, Kupiškio r. Alizava secondary school (curator Danutė Miknevičienė).
Ineta Kucinaitė, Kupiškio r. Alizava secondary school (curator Danutė Miknevičienė).
ORINTA ŠLIŽYTĖ, Kupiškio r. Alizava secondary school (curator Danutė Miknevičienė).
VAKARĖ BALIŪNAITĖ, Kupiškio r. Alizava secondary school (curator Danutė Miknevičienė).
Aurelija Vilkončiūtė, Alytus Dainavos gymnasium (curator Arūnas Vaitkus).
Vakarė Gavelytė, Alytus Dainavos gymnasium (curator Virginija Vaikšnorienė).
Ema Volotkaitė, Radviliškis distr. Baisogalos gymnasium (curator Evelina Buivydaitė).
Iveta Kulbokaitė, Radviliškis distr. Baisogalos gymnasium (curator Audronė Kudžmaitė).
Vilūnė Viržikauskaitė, Radviliškis distr. Baisogalos gymnasium (curator Audronė Kudžmaitė).
Monika Urbonavičiūtė, Radviliškis distr. Baisogalos gymnasium (curator Audronė Kudžmaitė).
Arminas Pikas, Balbieriškis main school (curator Loreta Matulevičienė).
Jolita Juodžiukynaitė, Balbieriškis main school (curator Loreta Matulevičienė).
Osvaldas Pikas, Balbieriškis main school (curator Loreta Matulevičienė).
Ramunė Januškevičiūtė, Balbieriškis main school (curator Loreta Matulevičienė).
Liepa Jankauskaitė, Ignalina gymnasium (curator Audronė Čeponienė).
Karina Žabarauskaitė, Joniškis „Saulės“ secondary school (curator Asta Galinienė).
Otilija Pleškytė, Kaunas High school of Art (curator Giedrė Dadurkevičienė).
Emilija Melzbakaitė, Kaunas Juozas Naujalis Music Gymnasium.
Deimilė Diktoraitė, Kaunas Juozas Grušas art gymnasium (curator Aidas Augustis).
Titas Ananijevas, Kaunas Juozas Grušas art gymnasium (curator Aidas Augustis).
Meda Bagdonavičiūtė and Ieva Kazlauskaitė, Kaunas Jonas Jablonskis gymnasium (curator Justina Raugevičienė).
Neda Kaziliūnaitė, Kaunas Jonas Jablonskis gymnasium.
Viltė Kišonaitė, Kaunas Juozas Naujalis Music Gymnasium (curator Aurelija Inokaitienė).
Emilija Povylaitytė, Kaunas Juozas Naujalis Music Gymnasium (curator Aurelija Inokaitienė).
Viltė Kazlauskaitė, LSMU gymnasium (curator Jolita..Grabliauskaitė).
Mykolas Diržinauskas, LSMU gymnasium (curator Jolita..Grabliauskaitė).
Raminta Petronytė, LSMU gymnasium (curator Jolita..Grabliauskaitė).
Žemyna Biržinytė, Kaunas Martynas Mažvydas progymnasium.
Deimantė Nistelytė, Kaunas Milikoniai progymnasium (curator Lina Minkevičienė).
Jonas Naturjevas, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Adrija Gaučaitė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Aistė Ibenė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Meda Mažeikaitė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Paulina Štiliūtė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Augustė Visockytė, Kaunas, “Saulės” gymnasium (curator Asta Matukynaitė – Varnauskienė).
Dainora Marcinkevičiūtė, Kaunas, “Saulės” gymnasium (curator Asta Matukynaitė – Varnauskienė).
Deimantė Rauckytė, Kaunas, “Saulės” gymnasium (curator Iveta Pikutienė).
Jorė Mažėtytė, Kaunas, VMU “Rasos” gymnasium (curator Loreta Kalvinskienė).
Armandas Sauseris, Klaipėda Eduardas Balsys art gymnasium (curator Violeta Paukštienė).
Matas Lileikis, Klaipėda Eduardas Balsys art gymnasium (curator Violeta Paukštienė).
Aira Skeberdytė, Lazdijai Motiejus Gustaitis, Krosnos secondary school (curator Jolita Jasevičienė).
Aurėja Dumčiūtė, Lazdijai Motiejus Gustaitis, Krosnos secondary school (curator Jolita Jasevičienė).
Gabija Pavasarytė, Lazdijai.
Gabrielė Kavaliauskaitė, Lazdijai.
Justina Salyklytė, Lazdijai Motiejus Gustaitis, Krosnos secondary school (curator Jolita Jasevičienė).
Kamilė Stakvilevičiūtė, Lazdijai Motiejus Gustaitis, Krosnos secondary school (curator Jolita Jasevičienė).
Saulė Petkauskaitė, Vilnius region Maišiagala grand duke of Lithuania Algirdas gimnasium (curator Greta Vainauskaitė).
Daniel Glinskij, Nemėžis Šv. Rapolas Kalinauskas gymnasium (curator Christina Masalska).
Elinga Novogrodskytė, Radviliškis distr. Pociūnėliai secondary school (curator Roma Buivydienė).
Faustėja Ivanovaitė, Radviliškis distr. Pociūnėliai secondary school (curator Roma Buivydienė).
Karolis Važgauskas, Radviliškis distr. Pociūnėliai secondary school (curator Roma Buivydienė).
Lukas Kryžanauskas, Radviliškis distr. Pociūnėliai secondary school (curator Roma Buivydienė).
Minvidas Cilinginas, Radviliškis distr. Pociūnėliai secondary school (curator Roma Buivydienė).
Adelė Orlovska, Vilnius distr. šv. Faustinos Kovalskos secondary school (curator Alina Černiavskaja).
Karolina Goginašvili, Vilnius distr. šv. Faustinos Kovalskos secondary school (curator Alina Černiavskaja).
Emilija Kaušinytė, Vilnius distr. šv. Faustinos Kovalskos secondary school (curator Alina Černiavskaja).
Justina Kuzmaitė, Vilnius distr. šv. Faustinos Kovalskos secondary school (curator Alina Černiavskaja).
Simona Kodis, Vilnius distr. šv. Faustinos Kovalskos secondary school (curator Alina Černiavskaja).
Atėnė Neimantaitė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Deimantė Meškytė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Deimantė Stančiukaitė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Emilija Juraitė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Emilija Paliulytė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Kornelija Pėželytė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Marija Kurapkytė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Marija Melita Katavičiūtė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Smiltė Gegaudaitė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Viltė Alubickytė, Šiauliai Dainų progymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Agnė Butkaitė, Šiauliai Julius Janonis gymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Armantas Gružas, Šiauliai Julius Janonis gymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Eglė Gedminaitė, Šiauliai Julius Janonis gymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Miglė Buožiūtė, Šiauliai Julius Janonis gymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Vesta Aurilaitė, Šiauliai Julius Janonis gymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Ema Borusaitė, Šiauliai New Media School (curator Marytė Ruzgytė).
Samanta Mockutė, Šiauliai New Media School (curator Marytė Ruzgytė).
Eva Snieškaitė, Panevėžys Upytės Antanas Belazaras secondary school (curator Odeta Baltramiejūnienė).
Justas Baltramiejūnas, Panevėžys Upytės Antanas Belazaras secondary school (curator Odeta Baltramiejūnienė).
Kamilė Urbonavičiūtė, Panevėžys Upytės Antanas Belazaras secondary school (curator Odeta Baltramiejūnienė).
Arnas Jakaitis, Panevėžys Upytės Antanas Belazaras secondary school (curator Odeta Baltramiejūnienė).
Gaudrė Endzelytė, Vilnius Gabijos progymnasium (curator Jolita Baranauskienė).
Viktorija Ignatavičiūtė, Vilnius Gabijos progymnasium (curator Jolita Baranauskienė).
Ieva Zigmantaitė, Vilnius youth technical creativity centre (curator Aušra Griškonytė – Kavaliauskienė).
Urtė Miknevičiūtė, Vilnius youth technical creativity centre (curator Aušra Griškonytė – Kavaliauskienė).

Latvia
Annija Balčūne, Photo studio at BJC “Rīgas Skolēnu pils” (curator Andris Kozlovskis).

Poland
Anna Matuszkiewicz, Pszczyna, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Emilian Maga, Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Julia Jagielska, Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Katarzyna Beck, Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Katarzyna Bierska, Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Katarzyna Hoffmann, Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Magdalena Dudziak, Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Miłosz Fijałkowski, Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Weronika Kostka, Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Zofia Wingralek,Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy)
Zuzanna Kasperek, Bielsko-Biała, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Nikodem Kin, Koszalin, ZSP im.Władysława Hasiora in Koszalinie (curator Katarzyna Gwardiak Kocur).
Amelia Januszewska, Koszalin, ZSP im.Władysława Hasiora in Koszalinie (Katarzyna Gwardiak Kocur).
Nikola Stępień, Koszalin.
Zuzanna Todorowska, Koszalin, ZSP im.Władysława Hasiora in Koszalinie (curator Katarzyna Gwardiak Kocur).
Maja Wegiel, Fashion Industry School Complex in Lodz, (curator Tomasz Frasoński).
Patrycja Wolańczyk, Fashion Industry School Complex in Lodz, (curator Tomasz Frasoński).

Russia
Alisa Dansarunova Kiachta, Buraitiya (curator Anastasiya Bazarova).
Anastasya Bolshakova, Kaluga, Photostudio «Ulybka» named after Vitaly Grishakov, Children’s Art School No.2 named after S.S. Tulikov (curator Maria Sokolova).
Tatyana Khodakovskaya, Lipetsk, studio « Photo laboratory» (curator Khozhainova Irina).
Anna Bolokhonova, Seltso, Bryansk Oblast.
Tamara Vasileva, Saint-Petersburg.
Adelina Kadomskaya, Volosovskaya Roerich School Of Art (curator Yuliya Yakovleva).
Alena Vinogradova, Leningrad region, Volosovskaya Roerich School Of Art (curator Yuliya Yakovleva).
Sergei Petrov, Volosovskaya Roerich School Of Art (curator Yulia Yakovleva).
Yulia Utkina, St. Petersburg, photo studio “Silhouette” (curator German Pavlov).

Ukraina
Emmanuels Kushniruk, Chernivtsy, Photo Studio «View» (curator Nikola Emelyanov).
Kateryna Voloshchuk, Chernivtsy, Photo Studio «View» (curator Nikola Emelyanov).
Polina Pshenychka, Chernivtsy, Photo Studio «View» (curator Nikola Emelyanov).
Fastovets Anastasia, Mykolaiv, Children´s Studio PhotoKrok, MSUT (curator Irina Guziy).
Iryna Kuzmich, Mykolaiv, Children´s Studio PhotoKrok, MSUT (curator Irina Guziy).
Kateryna Ryndenko, Mykolaiv, Children´s Studio PhotoKrok, MSUT (curator Irina Guziy).
Mark Zotov, Mykolaiv, Children´s Studio PhotoKrok, MSUT (curator Irina Guziy).
Daryna Likholat, Summy, photostudio “My” (curator Liubov Bespala).
Yevheniia Tarasova, Summy, photostudio “My” (curator Liubov Bespala).

17-19 years
Estonia
Jelizaveta Kravtsova, Jehvis, Photostudio „Poisk“
Andreas Sultseng, Kohtla-Järve, Jõhvi Gümnaasium“, (curator Dmitri Vorobjov).
Anastasia Savchenkova, Jõhvi, Photoclub „F8“, (curator Dmitri Vorobjov).
Jelizaveta Trõhhanova, Kohtla-Järve, Photostudio „Poisk“, (curator Dmitri Vorobjov).
Egor Andreev, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Kristina_Dunajeva, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Uljana Tammi, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).

Lithuania
Kornelija Augustinavičiūtė, Anykščiai, Jonas Biliūnas gymnasium (curator Alfredas Motiejūnas).
Aistė Rajunčiūtė, Radviliškis raj. Baisogala gymnasium (curator Audronė Kudžmaitė).
Emilija Česnakaitė, Radviliškis raj. Baisogala gymnasium (curator Audronė Kudžmaitė).
Ieva Kasperavičiūtė, Radviliškis raj. Baisogala gymnasium (curator Audronė Kudžmaitė).
Klaudija Baliulytė, Radviliškis raj. Baisogala gymnasium (curator Audronė Kudžmaitė).
Simona Danieliūtė, Radviliškis raj. Baisogala gymnasium (curator Audronė Kudžmaitė).
Eidvilė Jakovleva, Kaunas, Steponas Darius ir Stasys Girėnas gymnasium (curator Loreta Klimavičienė).
Elada Ženaitytė, Kaunas.
Dominykas Tadaravičius, Kaunas IT School (curator Greta Vainauskaitė).
Karolis Tauterys, Kaunas IT School (curator Greta Vainauskaitė).
Redas Keršulis, Kaunas IT School (curator Greta Vainauskaitė).
Milda Dovydaitytė, Karalius Mindaugas Education centre (curator Evelina Maščinskė).
Ieva Gutmanaitė, Kaunas LSMUG, (curator Jolita Grabliauskaitė).
Kotrina Simonavičiūtė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Ugnė Černauskaitė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Andželika Gripkauskaitė, Kaunas Santaros gymnasium (curator Audrius Budinavičius).
Dovydas Bučas, Kaunas „Saulės“ gymnasium (curator Asta Matukynaitė – Varnauskienė).
Ema Žąsytytė, Kaunas School of Applied Arts (curator Kristina Stankuvienė).
Ugnė Jurevičiūtė, VDU „Rasa“ gymnasium.
Tomas Kirvėla, VDU „Rasa“ gymnasium (curator Ilona Navickienė).
Vivian Almas, Klaipėda, “Ąžuolyno” gymnasium (curator Valdas Ramanauskas).
Sabina Vainoraitė, Eduardo Balsio menų gimnazija (curators Žana Vilks and Lolita Žulpienė).
Vadim Juškevič, Klaipėda, studio „Febas“ (curator Valdas Ramanauskas).
Gabrielė Erna Domres, Klaipėda, Vytautas Magnus gymnasium (curator Reda Anankaitė).
Linas Daugėla, Kretinga, Praciškonų gymnasium (curator Reda Čičiūnienė).
Justyna Tankeliun, Vilnius Nemėžio s. Rapolas Kalinauskas gymnasium (curator Christina Masalska).
Augustė Gočelkytė, Šiauliai Julius Janonis gymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Samanta Valionytė, Šiauliai Juliaus Janonio gymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Viktorija Daktariūnaitė, Šiauliai Juliaus Janonio gymnasium (curator Marytė Ruzgytė).
Beatričė Villuveit, Kaunas School of Applied Arts (curator Kristina Stankuvienė).
Ema Dabrilkaitė, Kauno „Vyturio“ gymnasium.
Deimantė Šuliauskaitė, Vilkaviškis Children’s and Youth centre (curator Andrius Birštonas).
Daniil Bondarenko, Vilnius (curator Jelena Šepeleva).
Astijus Navickas, Vilnius Žemynos gymnasium (curator Rimantas Kisielius).
Martyna Biekšaitė, Vilnius Žemynos gymnasium (curator Rimantas Kisielius).
Gabija Ona Griguolaitė, Vilnius Žemynos gymnasium (curator Sigita Kaminskienė).

Latvia
Katrīna Pūpola, Photo studio at BJC “Rīgas Skolēnu pils” (curator Andris Kozlovskis).

Poland
Adriana Lisak, Bielsko-Biała Zespół Szkół Plastycznych (curator Joanna Chudy).
Aleksandra Kwiecień, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Aleksandra Pilorz, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Anna Gaca, High School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Dominika Płoskonka, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Edyta Szpilska, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Emilia Czylok, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Emilia Osińska, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
GabrielaPawica, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Jagna Antas, Complex of Art Schools in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Jakub Kuźma, Art High School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Julia Rajtor, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Kamila Woźniak, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Karolina Knapik, Bielsko-Biała.
Karolina Mularczyk, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).,
Lila Szyndler, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Maja Owczarz, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Maria Dudek, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Marlena Pieczykolan, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Marta Gawełek, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Marysia Sałka, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Mateusz Kozubek, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Michalina Rączka, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Natalia Wiszniewska, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Nicola Wadelska, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Nina Siemaszko, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Patrycja Pilarz, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Roksana Brodacz, Bielsko-Biała.
Sara Balasz, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Wojtaszczyk, Art Secondary school in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Weronika Gieracka, Art High School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Weronika Waligóra, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Wiktoria Polak, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Zuzanna Merstein, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Zuzanna Michalik, Art High School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Zuzanna Pieczora, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Zuzanna Walusiak, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Anna Kozieł, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Gabriela Michta, Art High School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Aleksander Zaborowski, Zespół Szkół Plastycznych in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Michał Duraj, Art School in Bielsko-Biała (curator Joanna Chudy).
Domi Koziej.
Aleksandra Ptasińska, Liceum Plastyczne im Władysława Hasiora w Koszalinie (curator Ktarzyna Gwardiak).
Amelia Kłus-Szczeblewska, Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie (curator Ktarzyna Gwardiak).
Maciej Karkoszka, Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie (curator Ktarzyna Gwardiak).
Michalina Głusek, Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie (curator Ktarzyna Gwardiak).
Paula Łazicka, Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie (curator Ktarzyna Gwardiak).
Paulina Domek, Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie (curator Ktarzyna Gwardiak).
Michalina Głusek, Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie (curator Ktarzyna Gwardiak).

Russia
Varavara Telnova, Borovsk studio «Balance», (curator Olga Grishko).
Victoria Khaeva, Borovsk studio «Balance», (curator Olga Grishko).
Anastasia Kurenkova, Kaluga, Photostudio „Ulybka“ (curator Alyona Kochetkova).
Ekaterina Guskova, Kaluga, Photostudio „Ulybka“ (curator Alyona Kochetkova).
Olga Novikova, Kaluga, Photostudio „Ulybka“ (curators Maria Sokolova, Alyona Kochetkova).
Tatyana Aksenova, Novosibirsk, Photoschool «ZooM» (curator Lychagina Anastasiya).
Lipskaja Varvara, Novosibirsk, Photoschool «ZooM» (curator Lychagina Anastasiya).
Veronika Grazhdanova, Leningrad region, Volosovskaya Roerich School Of Art (curator Yuliya Yakovleva).
Anastasia Farizanova, Leningrad region, Volosovskaya Roerich School Of Art (curator Yuliya Yakovleva).
Victoriya Sugrobova, Leningrad region, Volosovskaya Roerich School Of Art (curator Yuliya Yakovleva).
Alisa Plyusnina, Yekatherinburg, grammar school №47 (curator Yelena Savenkova).
Yanpolskaya Valeria, studio «Photolaboratoria» Lipetsk, (curator Irina Khozhainova)

Ukraina
Liliia Serhiienko, Sumy, (curator Liubov Bespala).
Vlad Ryzhkov.

20-29 years
China
Ocean Fu, Lhasa.

Belarus
Iolanta Kazakova, Mogilev, BSU.

Estonia
Ilja Petrov, Tallinn, photostodio Poisk (curator Dmitri Vorobjov).
Yelyzaveta..Juzvak, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Arseni Denissov, Tallinn, Saint Petersburg State University (curator Alexander Belenky).

Lithuania
Dalė Virbickienė, Alizava school, Kupiškio r. (curator Danutė Miknevičiūtė)
Vilė Leščinskienė, Alizava school, Kupiškio r. (curator Danutė Miknevičiūtė)
Justina Mikoliūnaitė, Anykščiai.
Jovaras Malinauskas, Kudirkos Naumiestis, Kaunas IT school (curator Greta Vainauskaitė).
Deimantė Rimkutė, Kaunas Profession teaching centre Karalius Mindaugas (curator Evelina Juskeviciute- Maščinskė).
Eglė Cvirkaitė, Kaunas Profession teaching centre Karalius Mindaugas (curator Evelina Juskeviciute- Maščinskė).
Karolina Krilauskaitė, Kaunas Profession teaching centre Karalius Mindaugas (curator Evelina Juskeviciute- Maščinskė).
Deimantė Dubauskaitė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Eglė Kiseliūtė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Justina Velykytė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Karolina Balčiūnaitė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Laura Bukauskaitė, Kaunas youth technical creativity centre (curator Tatjana Kuzmina).
Aistė Pilkauskaitė, Kaunas School of Applied Arts (curator Kristina Valasevičienė).
Arnas Dambrauskas, Kaunas School of Applied Arts (curator Kristina Valasevičienė).
Emilija Brusokaitė, Kaunas School of Applied Arts (curator Kristina Valasevičienė).
Reda Prikockaitė, Kaunas School of Applied Arts (curator Kristina Valasevičienė).
Evelina Buivydaitė, Radviliškis distric, Pakiršinys.
Lina Misevičienė, Panevėžys d. Upytė, Antanas Belazaras school.

Russia
Darya Grigorieva, Irkutsk State University.
Maria Sokolova, Kaluga, children photo school «Smile» named after Vitaly Grishakov (curator Maria Sokolova).
Yulia Tchekarjeva, Kaluga, photostudio «Smile».
Marusia Makhmutova, Moscow.
Egor Semchenkov, Smolensk.
Victoria Gusar, Saint Petersburg state university of film and television.
Anna Grosheva, Volgograd Technological College.
Anastasiya Tkachenko, Evpatoria.
Sacha Reznik, Kaliningrad, Russia.
Viktoria Kovaleva, Gomel State Medical University.

Ukraina
Anastasiia Zazuliak, Ternopil.

Daugiau informacijos: www.kadras.lt; el. p. jonas@kadras.lt
Organizatoriai:
Kauno moksleivių techninės kūrybos centras, Kauno jaunimo žiniasklaidos centras