„Viskas prasidėjo nuo rato…“

Interviu parengė Vesta Kubiliūtė. 

KTU mechanikos ir dizaino fakulteto dėstytoja Kristina Kazlauskienė pravedė pirmąją mokslo populiarinimo paskaitų ciklo „Ar aš žinau?“ciklo paskaitą, kuri nukėlė klausytojus į tolimą senovę ir atskleidė netikėčiausius faktus.

 „Viskas prasidėjo nuo rato…“ – taip paskaitą „Mechanika: nuo antikos į ateitį“ pradėjo lektorė. Ir išties. Ratas buvo viso ko pradžia, dar prieš beveik 3000 metų prieš Kristų. Su laiku jis buvo tobulinamas ir jo dėka buvo kuriami vis tobulesni išradimai: krumpliaratis, vandens malūnas, dviratis, laikrodis, vežimas, sraigtasparnis, automobilis… Jau nuo antikos laikų buvo išradėjų, kurie siekė palengvinti žmonių gyvenimą.

Lektorė papasakojo istoriją apie robotą , kuri prajuokino daugelį paskaitos dalyvių. Kadaise buvo sukurtas vienetinis robotas, kuris pats mokėjo atidaryti duris ir nusilenkti svečiams, pasisveikinti. Tačiau vieni atvykėliai, pamatę robotą, baisiai nusigando ir subadė jį peiliu, taigi robotų gamyba vis dar tobulinama iki šiol.

Visi telefonuose, radijuose, televizoriuose, kompiuteriuose ir įvairiuose mechanizmuose besisukantys varžteliai, apvalios mikroschemos, ratais tekančios elektros srovės ir netgi pati ratu besisukanti Saulės sistema mus vis tiek veda prie vieno vienintelio daikto – RATO. Tereikia turėti tinkamą vaizduotę ir mokėti tinkamai ratą pasukti, sukonstruoti ar įmontuoti, ir žmonija toliau tobulės. Kaip yra pasakęs Albertas Einšteinas: „Fantazija yra svarbiau už žinias, nes žinios yra ribotos.“

Sunku patikėti, kad prieš kelis šimtų metų pavaizduoti mechanizmai vis dar tobulinami iki šiol.

 Vienas žymiausių išradėjų buvo Leonardas da Vinčis. Jis – italų renesanso tapytojas, architektas, poetas, skulptorius, muzikantas, meno teoretikas, inžinierius, išradėjas, filosofas… Jam sekėsi visos sritys, o ypač mechanika. Tačiau jo idėjos buvo įgyvendintos tik po 400 metų. Jis pirmasis savo brėžiniuose pavaizdavo dviratį, automobilį, povandeninį laivą, sraigtasparnį, malūnsparnį, lėktuvą, parašiutą, žadintuvą ir netgi robotą.

 Kai renesansą pakeitė naujieji laikai, o po to ir naujausieji, žmonės vis dar bandė sukonstruoti tai, ką prieš kelis šimtus metų buvo sugalvojęs da Vinčis. Galbūt tie išradimai būtų tapę realūs ir anksčiau, tačiau Leonardas da Vinčis jų neviešino, o nešiojosi su savimi. Prieš mirtį jis atidavė užrašus savo jaunam mokiniui, kuris, jų nesupratęs, pardavė lapus kaip meno kūrinius ir jie išsibarstė po visą pasaulį.

Lektorė Kristina Kazlauskienė paskaitos metu klausytojus nugabeno į Antikos, viduramžių ir Atgimimo epochos laikus, supažindino su įvairių mokslininkų darbais bei išradimais ir jų vystymosi istorija, kuri nukėlė 5000 metų atgal ir padėjo numatyti ateitį.

Interviu su dr. Kristina Kazlauskiene vyko prieš paskaitą. Kadro TV narė Vesta Kubiliūtė  lektorės klausė kodėl ji susidomėjo mechanika, kodėl užsiima šviečiamąja, informacijos sklaidos veikla….