IX international photography contest „Young people in the 21st century-2017“. Results announced

176 photographers send 1467 works from Estonia, Germany, Lithuania, Poland, Russia, Ukraine, and United Kingdom were presented for the IX international photo competition “Young people in the XXI century – 2017”

2017 Stop frame-en-programme

We invite contest participants  and teachers to participate in the international photo seminar “Stop frame”. Seminar will be held at 5-9 June 2017 on Kaunas sea coast. Seminar cost (5 days accommodations in hotel, meals, portfolio rewiev, excursions etc.) -120 euros. All  participants can to show their portfolio, which can be give 6 nominations “Golden Frame” and 6 nominations “Gold series”.
Registration for seminar “Stop frame” until 02 June. E-mail: jonas@kadras.lt
19_resize
 

 Listed in competition catalog

1. Pavel Volkov, Moscow, Russia
2. Julia Goska, Koszalin, Poland
3. Natalia Grochulska, Koszalin, Poland
4. Katarzyna Płaskowicz, Koszalin, Poland
5. Vytaute Trijonyte, Portsmouth, United Kingdom
6. Vainius Mirskis, Kaunas, Lithuania
7. Anastasia Bolotova, St.Petersburg, Russia
8. Arnold Veber, Moscow, Russia
9. Dmitri Pantyukhin, Voronezh, Russia
10. Vorobyova Olga, Moscow, Russia
11. Pavlova Polina, St.Petersburg, Russia
12. Jelizaveta Jelissejeva, Narva, Estonia
13. Viktorija Zaveckaitė, Vilkaviškio district, Lithuania
14. Soboliev Aleksandr, Yalta, Russia
15. Beatričė Krištolaitytė, Kaunas, Lithuania
16. Yanina Kholodova, Kaunas, Lithuania
17. Taras Yavir, Kyiv, Ukraine
18. Anastasiya Tkachenko, Evpatoria, Russia
19. Agnė Daknytė, Vilnius, Lithuania
20. Veera Ruže, Estonia
21. Safonov Alexander, Tomsk, Russia
22. Anastasia Efimova, St.Petersburg, Russia
23. Kochetkova Julia, Moscow, Russia
24. Alexander Smirnov, Jõhvi, Estonia
25. Patrycja Serweta, Koszalin, Poland
26. Andžela Aojama, Kaunas, Lithuania
27. Anastasiia Ivasiuk, Chernovtsi, Ukraine
28. Paulina Gaidauskaitė, Kaunas, Lithuania
29. Anton Malkov, St. Petersburg, Russia
30. Agnė Valiūnaitė, Kaunas, Lithuania
31. Inga Kerinaitė, Kaunas, Lithuania
32. Anastasia Savchenkova, Jõhvi, Estonia
33. Dmitri Rostok, Kohtla-Jarve, Estonia
34. Darius Varanavičius, Šiauliai, Lithuania
35. Liveta Anisimenkaitė, Šiauliai, Lithuania
36. Ieva Juodviršytė, Kaunas, Lithuania
37. Anastasia Popova, Narva, Estonia
38. Nibur Timofej, St.Petersburg, Russia
39. Alvita Liutkutė, Šiauliai, Lithuania
40. Gerda Stonkutė, Mažeikiai, Lithuania
41. Anna Spiricheva, St. Petersburg, Russia
42. Evgeniya Konoplova, Kyiv, Ukraine
43. Salnikova Anastasija, St.Petersburg, Russia
44. Anastasia Mandziuk, Nemėžis, Lithuania
45. Polina Orlova, Chernivtsy, Ukraina
46. Savrilova Ekaterina, Rusia
47. Daria Korziukova, St.Petersburg, Russia
48. Dominyka Tam, London, United Kingdom
49. Ksenia Osmakesku, Narva, Estonia
50. Mariia Tkach, Sumy, Ukraine
51. Laura Dundulytė, Anykščiai, Lithuania
52. Polina Boichenkova, St.Petersburg, Russia
53. Diana Mikheeva, Ryazan, Russia
54. Anastasia Pushkova, Chernovtsi, Ukraine
55. Andrey Tsyhanchuk, Chernovtsi, Ukraine
56. Kamilė Tamutytė, Šiauliai, Lithuania
57. Mironova Maria, St.Petersburg, Russia
58. Gennadiy Kodin, Tver, Russia
59. Piotr Sherbin, Volgograd, Russia
60. Ieva Gutmanaitė, Kaunas, Lithuania
61. Mariia Serhiienko, Sumy, Ukraine
62. Kateryna Yashta, Kyiv, Ukraine
63. Kamilė Tamušauskaitė, Kaunas, Lithuania
64. Aušrinė Ražanskaitė, Anykščiai, Lithuania
65. Dmitry Ioganson, Nagold, Germany
66. Jelizaveta Fomitšova, Narva, Estonia
67. Iveta Elmentaitė, Anykščiai, Lithuania
68. Elizaveta Mozaleva, St.Petersburg, Russia
69. Karolis Jankauskas, Klaipėda, Lithuania
70. Paulina Gaidauskaitė, Kaunas, Lithuania
71. Anastasia Vorobieva, Estonia

 

List of winners

GRAND PRIX Pavel Volkov, Russia

15-19 age group:

1st place: Julia Goska, Poland
2nd place: Jelizaveta Jelissejeva, Estonia

2nd place:  Katarzyna Płaskowicz, Poland
3rd place: Anastasia Bolotova, Russia

 3rd place: Vainius Mirskis, Lithuania
3rd place: Natalia Grochulska, Poland

 Diploma Honorable Mention:

Anna Budiak, Ukraina
Urtė Šlevaitė, Lithuania
Katarzyna Oleśkiewicz, Poland

Andrey Vasechkin, Russia
Yanina Kholodova, Lithuania
Beatričė Krištolaitytė, Lithuania
Jelizaveta Fomitšova, Estonia
Kamilis Jonkus, Lithuania

  20-25 age group:

1st place: Arnold Veber, Russia
2nd place: Olga Vorobyova, Russia
3rd place:
Vytautė Trijonytė, UK

Diploma Honorable Mention:

Анастасия Ткаченко, Russia
Nick Tarasov, Russia
Agnė Jasilionytė, Lithuania


26-29 age group:

1st place: Dmitri Pantyukhin, Russia
2nd place: Aleksandr Soboliev, Russia
3rd place: Safonov Alexander, Russia

Diploma Honorable Mention:

Ineta Armanavičiūtė, Lithuania
Agne Daknytė, Lithuania
Taras Yavir, Ukraina

 

 jonas@kadras.lt        Information:  www.kadras.lt

 
List of participans

14-19 years

Estonia

Anastassia Jegorova, Jõhvi, photostudio „Poisk“, (curator Dmitri Vorobjov).
Maria Kuzmenkova, Jõhvi, photostudio „Poisk“, (curator Dmitri Vorobjov).
Maria Ostretsova, Jõhvi, photostudio „Poisk“, (curator Dmitri Vorobjov).
Anastasia Savchenkova, Jõhvi, photostudio „Poisk“, (curator Dmitri Vorobjov).
Janika Smolentseva, Jõhvi, photostudio „Poisk“, (curator Dmitri Vorobjov).
Anastasia Popova, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Anastasia Vorobieva, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Anastassija Kisselevitsh, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Anita Võsotskaja, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Anna Zhukova, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Elina Rysyukova, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Jelizaveta Fomitšova, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Jelizaveta Jelissejeva, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Liana Kukava, Jõhvi, photostudio „Poisk“, (curator Dmitri Vorobjov).
Ksenia Osmakesku, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Maria Kublitskaja, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Maria Voronkova, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Oleg Trofimov, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Paul Abushkevich, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).
Sofia Ivanova, Narva, NLL fotostuudio “Positiv” (curator Irina Kivimae).

Lithuania

Aušrinė Ražanskaitė, Anykščiai, Jonas Biliūnas gymnasium (curator Alfredas Motiejūnas).
Gabija Matijaškaitė, Anykščiai, Jonas Biliūnas gymnasium (curator Alfredas Motiejūnas).
Iveta Elmentaitė, Anykščiai, Jonas Biliūnas gymnasium (curator Alfredas Motiejūnas).
Laura Dundulytė, Anykščiai, Jonas Biliūnas gymnasium (curator Alfredas Motiejūnas).
Kristina Dovidauskaitė, Druskininkai, „Ryto“ gymnasium (curator Virginijus Sutkus).
Aistė Stonkutė, Druskininkai, „Ryto“ gymnasium (curator Virginijus Sutkus).
Augustina Deršonaitė, Druskininkai, „Ryto“ gymnasium (curator Virginijus Sutkus).
Kornelija Mačiulaitytė, Druskininkai, „Ryto“ gymnasium (curator Virginijus Sutkus).
Arvydas Krasauskas, Jonava.
Matas Žoginas, Kaunas, „Aušros“ gymnasium (curator Irena Gruzdienė).
Agnė Veličkaitė, Kaunas, Applies Art school (curator Robertas Misiukonis).
Dominyka Švenčionytė, Kaunas, LSMU gymnasium (curator Jolita Grabliauskaitė).
Dovilė Kazlauskaitė, Kaunas, LSMU gymnasium (curator Jolita Grabliauskaitė).
Ieva Gutmanaitė, Kaunas, LSMU gymnasium (curator Jolita Grabliauskaitė).
Kamilė Tamušauskaitė, Kaunas, LSMU gymnasium (curator Jolita Grabliauskaitė).
Patrick Jensen Hansted, Kaunas, LSMU gymnasium (curator Jolita Grabliauskaitė).
Urtė Raicevičiūtė, Kaunas, LSMU gymnasium (curator Jolita Grabliauskaitė).
Ieva Juodviršytė, Kaunas, Milikoniai primary school (curator Birutė Ulanavičienė).
Agnė Valiūnaitė, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Andžela Aojama, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Angelina Zelenkova, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Barbora Meškinytė, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Eimantė Burauskaitė, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Gustina Keturakytė, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Yanina Kholodova, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Liveta Anisimenkaitė, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Mortra Juciutė, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Paulina Gaidauskaitė, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Vainius Mirskis, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Beatričė Krištolaitytė, Kaunas, Applies Art school (curator Robertas Misiukonis and Kristina Stankuvienė).
Aušrinė Kurgonaitė, Kaunas.
Daiva Glebauskaitė, Klaipėda, MSC studio „Febas“ (curator Valdas Ramanauskas).
Gabrielė Špiegytė, Klaipėda, MSC studio „Febas“ (curator Valdas Ramanauskas).
Greta Tamošauskaitė, Klaipėda, MSC studio „Febas“ (curator Valdas Ramanauskas).
Kamilė Luotytė, Klaipėda, MSC studio „Febas“ (curator Valdas Ramanauskas).
Karolis Jankauskas, Klaipėda, MSC studio „Febas“ (curator Valdas Ramanauskas).
Lukrecija Giedraitytė, Klaipėda, MSC studio „Febas“ (curator Valdas Ramanauskas).
Austėja Riškutė, Mažeikiai youth technical creativity centre (curator Gražina Plonienė).
Aušrinė Jašmontaitė, Mažeikiai youth technical creativity centre (curator Gražina Plonienė).
Gerda Stonkutė, Mažeikiai youth technical creativity centre (curator Gražina Plonienė).
Greta Žilinskaitė, Mažeikiai youth technical creativity centre (curator Gražina Plonienė).
Agnė Kazlauskaitė, Molėtai gymnasium (curator Jolanta Liubeckaitė).
Dominikas Repečka, Molėtai gymnasium (curator Jolanta Liubeckaitė).
Anastasia Mandziuk, Nemėžio šv.Rapolo Kalinausko gymnasium (curator Svetlana Voytkevich).
Rugilė Kancytė, Panevezys District Ramygala Gymnasium (curator Viktorija Paškevičienė).
Urtė Šlevaitė, Panevezys District Ramygala Gymnasium (curator Viktorija Paškevičienė).
Armina Gedgaudaitė, Panevezys District Ramygala Gymnasium (curator Viktorija Paškevičienė).
Karolina Vasiliauskaitė, Raseiniai, Jono Žemaičio gymnasium (curator Gitana Jukilaitienė).
Titas Kačiušis, Raseiniai, Jono Žemaičio gymnasium (curator Gitana Jukilaitienė).
Saulė Paliulytė, Rūdiškės gymnasium.
Kamilė Tamutytė, Šiauliai Youth creativity center (curator Vaclovas Baltagas).
Alvita Liutkutė, Šiauliai Saulius Sondeckis Art gymnasium (curator Vilija Lesauskienė).
Darius Varanavičius, Šiauliai Saulius Sondeckis Art gymnasium (curator Vilija Lesauskienė).
Kotryna Lembutytė, Šiauliai Saulius Sondeckis Art gymnasium (curator Vilija Lesauskienė).
Modestas Mažonas, Šiauliai Saulius Sondeckis Art gymnasium (curator Vilija Lesauskienė).
Titas Maziliauskas, Šiauliai Didždvario gymnasium (curator Jovita Ratnikienė).
Kamilis Jonkus, Skuodas, Mosėdžio gymnasium.
Guoda Taraškevičiūtė, Ukmergė Antanas Smetona gymnasium.
Agnė Jašinskaitė, Vilkaviškis, Pilviškių „Santakos“ gymnasium (curator Donatas Zdanavičius).
Vilma Veršylaitė, Vilkaviškis, Pilviškių „Santakos“ gymnasium (curator Donatas Zdanavičius).
Viktorija Zaveckaitė, Vilkaviškis Visual arts club (curator Andrius Birštonas).
Deimantė Maliaukaitė, Vilkaviškis, Graziskiai gymnasium (curator E.Civinskas and A. Barauskiene).
Laura Vaidelytė, Vilkija, (curator Arūnas Zalanskas).
Marta Graičiūnaitė, Vilnius.
Nestor Tyryškin, Vilnius Sofijos Kovalevskajos gymnasium (curator Jelena Šepeleva).
Donata Rutkauskaitė, Vilnius Gabijos gymnasium (curator Jolita Baranauskienė).
Gintarė Malikėnaitė, Vilnius child and youth club (curator Vaiva Zemkauskaitė).
Rusnė Bareikaitė, Vilnius child and youth club (curator Vaiva Zemkauskaitė).
Rokas Stonis, Vilnius lyceum and Skalvija film academy.
Benita Vaskelaitė, Vilnius child and youth club (curator Vaiva Zemkauskaitė).

Poland

Julia Goska, Koszalin Art High School (curator Katarzyna Gwardiak – Kocur).
Amelia Szczygielska, Koszalin Art High School (curator Katarzyna Gwardiak – Kocur).
Cezary Kucharski, Koszalin Art High School (curator Katarzyna Gwardiak – Kocur).
Katarzyna Oleśkiewicz, Koszalin Art High School (curator Katarzyna Gwardiak – Kocur).
Katarzyna Płaskowicz, Koszalin Art High School (curator Katarzyna Gwardiak – Kocur).
Michalina Pisarczyk, Koszalin Art High School (curator Katarzyna Gwardiak – Kocur).
Natalia Grochulska, Koszalin Art High School (curator Katarzyna Gwardiak – Kocur).
Oliwia Żytowiecka, Koszalin Art High School (curator Katarzyna Gwardiak – Kocur).
Patrycja Serweta, Koszalin Art High School (curator Katarzyna Gwardiak – Kocur).
Weronika Banasiak, Niekanin.

Russia

Angelina Yakovleva, Borovich, School of Photography based in Borovichi (curator Jana Volchkova).
Kate Suvorova, Borovich, School of Photography based in Borovichi (curator Jana Volchkova).
Mihail Kornilov, Borovich, School of Photography based in Borovichi (curator Jana Volchkova).
Daria Golovanova, Novosibirsk, school №57 (curator Marina Rubina).
Aleksandra Nikolaeva, school №57 (curator Marina Rubina).
Karina Kartashova, St. Petersburg, teenage youth club “Upiter” (curator Maxim Grachyov).
Anastasiya Bolotova, St. Petersburg, photostudio “Windov” (curator Julia Obraztcova).
Elizaveta Koperskaya, St. Petersburg, photostudio “Windov” (curator Julia Obraztcova).
Polina Pavlova, St. Petersburg, photostudio “Windov” (curator Julia Obraztcova).
Аlikin Samuil, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Polina Boichenkova, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Anastasia Jefimova, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Julia Zotikova, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Daria Korziukova, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Daria Kramarenko, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Maria mironova, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Eliza Mosaliova, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Timofei Nibur, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Ekaterina Savrilova, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Anastasia Salnikova, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Piotr Sverdlov, St. Petersburg, photostudio “Siluet” (curator German Pavlov).
Andrey Vasechkin, Tver.
Vyktoria Bazylskaya, Volgograd state Institute of arts and culture (curator Marya Matveeva).
Mary Shulyk, Volgograd.
Piotr Sherbin, Volgograd.
Vyktory Bronevich, Volgograd.
Elizaveta Zaturyaeva, Zapolyarniy, School of Photography in Borovichi (curator Jana Volchkova).

Ukraina

Anastasia Pushkova, Chernivtsy, “Poglyad Studio”, Club „Kvarts“ (curator Nikola Emelyanov).
Andrey Tsyhanchuk, Chernivtsy, “Poglyad Studio”, Club „Kvarts“ (curator Nikola Emelyanov).
Polina Orlova, Chernivtsy, “Poglyad Studio”, Club „Kvarts“ (curator Nikola Emelyanov).
Evgeniya Konoplova, Kiev.
Anna Budiak, Summy, photostudio “My” (curator Liubov Bespala).
Mariia Serhiienko, Summy, photostudio “My” (curator Liubov Bespala).
Mariia Tkach, Summy, photostudio “My” (curator Liubov Bespala).

20-25 years

Estonia

Dmitri Rostok, Kohtla Jarve,, Kohtla-Jarve, Photoclub “F8” (curator Dmitri Vorobjov).
Lithuania

Mantas Svirskis, Jonava, Applies Art school (curator Robertas Misiukonis).
Agnė Jasilionytė, Kaunas, VMU.
Inga Kerinaitė, Kaunas youth technical creativity centre, (curator Tatjana Kuzmina).
Raminta Pociutė, Kaunas applied art school (curator Kristina Stankuvienė).
Ineta Dargužaitė, Kuršėnai technical school (curator Inga Viršilienė).
Aurika Kazlaukaitė, Vilnius art school.

Russia

Anastasya Tkachenko, Kriym, SYNERGY.
Arnold Veber, Moscow Rodchenko artschool (curator Igor Moukhin).
Ilya Nikitin, Moscow.
Julia Kochetkova, Moscow.
Polina Glukhova, Moscow.
Maria Sviridova, MAMI Moscow State Technical University.
Olga Vorobyova, Moscow Rodchenko artschool (curator Igor Moukhin).
Anton Malkov, Saint-Petersburg Faculty of photojournalists (curator Stanislav Marchenko).
Anna Spiricheva, Saint Petersburg State University (curator Alexandr Belenky).
Nick Tarasov, Saint Petersburg.
Olga Vavina, Uryupinsk, Moscow Rodchenko artschool (curator Igor Moukhin).

UK

Vytautė Trijonytė, University of Portsmouth (curator Judy Harrison).

Ukraina

Anna Pirog, Donetsk/Kyiv.
Anastasiia Ivasiuk, Chernivtsy, “Poglyad Studio”, Club „Kvarts“ (curator Nikola Emelyanov).
Diana Kyluk, Chernivtsy, “Poglyad Studio”, Club „Kvarts“ (curator Nikola Emelyanov).
Kateryna Yashta, Kyiv, PhotoCULT.

26-29 years

Estonia

Alexander Smirnov, Kohtla Jarve,, Kohtla-Jarve, Photoclub “F8” (curator Dmitri Vorobjov).
Veera Ruže, Kohtla Jarve, Kohtla-Jarve, Photoclub “F8” (curator Dmitri Vorobjov).

Germany

Dmitry Ioganson (curator Vladimir Zarubin).

Lithuania

Monika Būblaitytė, Kaunas applied art school (curator Kristina Stankuvienė).
Agnė Daknytė,Vilnius.
Ineta Armanavičiūtė, Lithuanian University of Educational Sciences.

Russia

Pavel Volkov, school of visual arts (curator Andrei Polikanov).
Aleksandr Soboliev, Studio “Light Yalta”, People’s Photoclub “Yalta”.
Ksenia Nefedova, Rodchenko Moscow School of Photography and Multimedia.
Yliya Baskal, Novosibirsk , Photostudio „Flash”.
Diana Mikheeva, Ryazan, “Style“ studio (curator E.I.Ivanyuk).
Alexander Safonov, Tomsk School of Modern Photography (curator Yaroslav Bushov).
Gennadiy Kodin, Tver.
Dmitri Pantyukhin, Voronezh.
Daria Nuzhdina, Saint-Petersburg, Photofaculty Halperin at Union of Journalists (curator Stanislav Marchenko).

UK

Dominyka Tamošaitytė,London, University of West London.

Ukraina

Taras Yavir, Kyiv, PhotoCULT.
Organizers
Kaunas students technical creation center; Kaunas youth mass media center

http://www.kadras.lt/results-6th-international-youth-photography-competition-young-people-in-the-21st-century-2014

3328a

Age of participants: from 15 until 20 and 20 to 29 years old.

Number of works: every author can provide up to 3 photo series (5-7 photos in one series). File format should be JPG. Size of file must not exceed 3 Mb, resolution 300 dpi.

Rating criteria: young people life and environment, high artistic value, individuality and portraying social youth problems.

Prizes: the best works will be printed in photo album „Young people in the 21st century“. Winners awarded prizes and diplomas, also will be invited to take part in international photography workshop „Stop frame“, which will be held in Kaunas on 5-9 June 2017.