Tarptautinis fotokonkursas „Jaunas žmogus XXI amžiuje“ 2011m. Rezultatai.

http://vimeo.com/31531807 Tarptautinis fotokonkursas „Jaunas žmogus XXI amžiuje“ rengiamas kasmet nuo 2009 m. Į trečiąjį konkursą savo darbus atsiuntė daugiau nei šimtas jaunųjų kūrėjų iš Lietuvos, Latvijos, Armėnijos, Vokietijos, Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos. Autoriai vertintojams pateikė ypač įvairius darbus, kurie skiriasi ir turinio, ir estetiniu, ir technologiniu požiūriu. Vieni fotografai apsiribojo stereotipiniu jauno žmogaus problemų vaizdavimu, kiti konkurso temą interpretavo kūrybiškiau ir bandė fotografijose reflektuoti subjektyvias asmenines patirtis ar atspindėti jaunimo gyvenimo aktualijas, pasitelkdami humorą ir ironiją. Dalyvių darbus vertino žymiausi Lietuvos fotomenininkai Jonas Staselis, Stanislovas Žvirgždas, Algimantas Aleksandravičius, Eglė Deltuvaitė, Romuladas Požerskis, Romas Juškelis, Gintaras Česonis ir Tomas Pabedinskas.
Daugumos komisijos narių aukštus vertinimus šį kartą pelnė ir konkurso Grand Prix laimėjo jaunos kaunietės fotografės Mildos Kiaušaitės darbai. Jie išsiskiria lyriškumu, rodo autorės mokėjimą suvaldyti tokius svarbius fotografijos raiškos elementus kaip šviesa ir kompozicija bei tikslingai juos panaudoti kuriant poetiškus, neretai šviesia melancholija nuspalvintus darbus. Šie autorės kūrybos bruožai ypač ryškiai atsiskleidžia portretinės fotografijos žanre.
Konkurso žiuri prizines vietas 15-19 m. amžiaus grupėje skyrė Dainiui Ščiukai (Lietuva), Svetai Baidak (Rusija), ir Janai Lohdei (Lietuva). Pirmųjų dviejų autorių darbai rodo nuoseklų jų darbą tradicinio fotoreportažo srityje. D. Ščiuka fiksuoja į gatvės gyvenimą pasinėrusius žmones. Jam svarbi ne tik „lemiama akimirka“, bet ir nespalvoto kadro estetika bei techninė kokybė. S. Baidak dėmesį sutelkia į netikėtas situacijas, jos nuotraukose svarbiausia vieta tenka gyvenimo paradoksams ir nepagražinto gyvenimo akimirkoms. Visiškai kitokie J. Lohdės spalvoti darbai, pilni režisūros ir inscenizacijų, kurios, nepaisant žaismingumo ir ironijos, kalba apie aktualius jauno žmogaus gyvenimo aspektus.
20-25 m. amžiaus grupėje buvo apdovanoti Pavelas Astrakhovas (Rusija), Mindaugas Ažušilis (Lietuva) ir Arsenijus Semionovas (Rusija). Rusijos autorių darbai įspūdingi savo vaizdine forma – nesvarbu, ar ja perteikiami beveik fantastiniai vaizdiniai, ar išreiškiamos žmogaus psichologinės būsenos ir santykis su aplinkiniu pasauliu. Kitokią kūrybinę taktiką pasirinko M. Ažušilis – jo darbai atskleidžia konceptualesnį požiūrį į fotografiją ir autoriaus mokėjimą aiškiai apsibrėžti ir plėtoti fotografijų serijos temą.
Būtent konceptualus kai kurių autorių požiūris į kūrybą, mokėjimas užčiuopti jaunimui aktualias temas ir į jas susitelkti, kuriant fotografijų serijas, buvo vienas maloniausių konkurso atradimų. Sąmoningas supratimas, ką ir kaip norima pasakyti fotografijomis, kokius emocinius potyrius ar intelektualius apmąstymus nuotraukomis siekiama išprovokuoti yra patikimiausias kelias į brandžią ir įvairiais požiūriais vertingą kūrybą.
Nors ne vienas konkurso dalyvis, pasiryžęs išbandyti tokį kelią, liko neapdovanotas prizais, tačiau kūryba pirmiausiai yra ne varžybos, o būdas pasidalinti savo patirtimi su bendraminčiais ar net kitaip galvojančiais žmonėmis. Todėl ir šio konkurso dalyviai visi buvo savaip apdovanoti – galimybe parodyti savo kūrinius ir atskleisti asmeninį požiūrį į šiandieninį jauno žmogaus gyvenimą bei pažvelgti į jį kitų ir kitokių žmonių akimis.

III tarptautinio fotografijos konkurso „Jaunas žmogus XXI amžiuje“ vertinimo komisijos narys
Tomas Pabedinskas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.