Po spektaklio „Mindaugas”. Festivalis Nerk į teatrą


Festivalyje „Nerk į teatrą 2019”,kuris vyko Nacionaliniame Kauno dramos teatre,lankėsi ir Kauno MTKC mokiniai. Nustebino Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklis „Mindaugas“. Jauna teatro kūrėjų komanda iš Vokietijos į lietuvių dramaturgijos ir teatro klasika tapusį Justino Marcinkevičiaus kūrinį „Mindaugas“ pažvelgė nevaržoma išankstinių nuostatų, autoritetų ir stereotipų.
Šis „Mindaugo“ pastatymas nėra tik įprasta šiuolaikinė sceninė interpretacija. Spektaklyje J. Marcinkevičiaus tekstas naudojamas visiškai laisvai, kūrybiškai į jį įpinant autentiškus su įvairiais Lietuvos žmonėmis darytų interviu fragmentus. Tai spektaklis-provokacija, veikiantis žiūrovą visais jutiminiais kanalais. Savo gigantiška scenografija, mistiška atmosfera, pribloškiančiu atlikimu, muzikos ir vaizdo derme „Mindaugas“ nuo pat pirmųjų scenų įtraukia į pirmapradį, uždarą ir nenuspėjamą teatro magijos pasaulį.
Spektaklio režisierius Nikolas Darnstädt (Vokietija) ieškojo šios istorinės reikšmės dramos atgarsių šiuolaikinėje Lietuvoje: kur link eina šiandieninė Lietuva ir kas tūlam lietuviui yra tėvynė? Iš ko kyla stipraus lyderio ilgesys? Kokios praeities žaizdos mums trukdo judėti pirmyn? Iš ko susideda tauta?

Po spektaklio su Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriais kalbėjosi Kauno MTKC „Medijos ir komunikavimas” studijos narė Vesta Kubiliūtė (vadovė Danguolė Čiurlionienė).
Vesta Kubiliūtė. Papasakokite ką manote apie festivalį ,,Nerk į teatrą‘‘.
Aktorė Monika Šaltytė. Aš labai tikiu ir tikiuosi, kad toks tas nėrimas drąsus, apgalvotas, neneriat bet kur, nenusilaužiat kokių nors galūnių, bet drąsiai neriat į bet kokias aplinkybes, eigu jau pakvietėt mus.
Aktorius Juozas Bindokas. Aš apie visą festivalį negaliu pasakyt nieko, tik apie savo, mes tikrai nėrėm, aš nežinau ar mes iškilom, bet atrodo, kad iškilom ir linkiu, kad šitas festivalis būtų ilgas, kaip Rokiškio, kur vaidinam žemdirbiams. Jam 35 metai. Tai jums irgi nemažiau linkiu. Linkiu, kad jis turėtų tęstinumą.
Aktorius Aidas Matutis. Norisi savo namuose turėti bent kažkokį festivalį, kur galėtum irgi pasakyti ir klausinėti ,,Kaip jums festivalis Šiauliuose, ar patiko?‘‘ ,,Ne, nepatiko‘‘ ,,O kodėl, kas blogai?‘‘
Aktorius Juozas Bindokas. Šiauliai turėjo festivalį prieš 30 metų ,,Atgaiva‘‘, kuris sudrebino Lietuvą. Nuo kurio gal ir Sąjūdis prasidėjo. Gaila, kad tęstinumo nėra. Aš linkiu tęstinumo, kad taip jis drebėtų, drebintų.
Vesta Kubiliūtė. Papasakokite apie spektaklį, trumpai pristatykit.
Aktorius Juozas Bindokas. Aš vienintelis iš mūsų grupės, kuris mačiau 70-tųjų metų Mindaugą su Adomaičiu. Man sunkoka šį spektaklį priimt. Aš džiaugiuosi dirbdamas su šitais mielais, gražiais žmonėmis, bet aš ir prieštarauju. Man atrodo, kad truputėlį nejauku prieš J. Marcinkevičių ir prieš Mindaugą.
Aktorius Aidas Matutis. Per mano trumpą karjerą, tai yra ketvirtas Mindaugas. Visi tie Mindaugai skirtingi, ir aš galvoju: tai koks, pavyzdžiui, bus tas penktas Mindaugas. Aš, pavyzdžiui, realiai kartais pagalvoju: tai gerai, kad kasmet vis Mindaugą vaidint ir visi skirtingi, tai būtų žiauriai faina.
Aktorė Monika Šaltytė. Kaip japonai teatre: turi vieną vaidmenį ir jį gludina, tobulina visą gyvenimą. Buvo labai smagu, tai, kad kiekvienas galėjo pabūti Mindaugo kailyje. Patiko ir pati mintis, kad mes neturim laukti kažkokių diktatorių, lyderių ar politikų, kurie mums sutvarkys gyvenimą, kurie mums kažką gero padarys. Mes turim patys vieni kitiems „gerą“ daryt , patys savo gyvenimą kurti. Ši idėja buvo labai šauni.