Paskaita-diskusija apie autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugą „Pagauk piratą“

http://www.kadras.lt/tomo-dainos

Kuzminas_AUTORIU TEISES IR GRETUTINES TEISES_vr

Kuzminas_AUTORIU TEISES IR GRETUTINES TEISES

Paskaita-diskusija apie autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugą ir akcija „Pagauk piratą“      Peržiūrėjus filmus „Netikras autorius“ ir „Tomo dainos“ siūlome aptarti šiuos klausimus:

 1. Kokius pažeidimus padarė filmų herojai?
 2. Kodėl filme „Netikras autorius“ interneto svetainė neleido įkelti vaikinų vaizdo kūrinio?
 3. Ką blogo padarė Tomas, kad taip įsiutino tėvą?
 4. Kaip jūs parsisiunčiate filmus internetu?
 5. Kas atsitinka, kai nesirūpini kūrinio autorinėmis teisėmis?

Temos aptarimui:

                 Plagiãtas [lot. plagiatus — pagrobtas] –           mokslo, literatūros, meno kūrinio, atradimo, išradimo ar racionalizacinio pasiūlymo autorystės (visos ar dalies) pasisavinimas. Plagijavimo būdai:

Kopijavimasrašto darbas ar jo dalys yra parašytos pažodžiui perrašant kito autoriaus tekstą nenurodant šaltinio arba nurodant šaltinį, tačiau neišskiriant perrašyto teksto kabutėmis.
Netinkamas perfrazavimas – rašto darbas ar jo dalys yra parašytos perfrazuojant kito autoriaus tekstą nenurodant šaltinio.
Netinkamas citavimas – rašto darbo tekste, lentelėse ar paveiksluose yra pateikiami duomenys nenurodant šaltinio (išskyrus tuos atvejus, kai duomenys yra surinkti paties autoriaus).
Saviplagiatas (angl. self-plagiarism) – didelės savo paties kūrinio dalies atkartojimas nenurodant (necituojant) pirminio publikavimo šaltinio.

 Dažnas internautas numoja ranka į daromą pažeidimą, nes mano, jog yra nematomas ir jo niekas negali susekti. Tačiau techninės galimybės susekti pažeidėją egzistuoja: kiekvienas prie interneto prijungtas įrenginys turi IP adresą. Pagal jį nustatomas asmuo, sudaręs sutartį su konkrečia interneto paslaugas teikiančia bendrove.

                 Piratavimas internete – nelegalus kūrinių naudojimas juos talpinant internete, siunčiantis, modifikuojant ir atliekant kitus veiksmus, pažeidžiančius kūrinių autorių teises.

Pagal galiojančius įstatymus, piratinių kopijų siuntimasis yra vienareikšmis teisės pažeidimas.

Idėjos, faktai ir procesai nėra autorių teisių objektas. Kad būtų galima apsaugoti taikant autorių teises, darbas turi būti kūrybinis ir pateiktas realioje terpėje. Vardai ir pavadinimai patys savaime nėra autorių teisių objektas.

Norint teisėtai kurti ar naudotis kitų kūriniais reikia žinoti įstatymus, teises ir pareigas.  Plačiausiai ir dažniausiai naudojama YouTube internetinė svetainė vartotojams pateikia informaciją apie autorių teises ir jų tvarkymą

https://support.google.com/youtube/topic/2676339?hl=lt&ref_topic=6151248

Taip pat iš „YouTube“ fonotekos galite gauti nemokamų muzikos kūrinių, garso efektų ir muzikos kūrinių su skelbimais ir juos naudoti vaizdo įrašuose.

 Primename:

Kokių tipų darbams taikomos autorių teisės?

 1. Audiovizualiniai darbai, pvz., pramoginės TV laidos, filmai ir internetiniai vaizdo įrašai
 2. Garso įrašai ir muzikos kūriniai
 3. Rašytiniai darbai, pvz., paskaitos, straipsniai, knygos ir muzikos kūriniai
 4. Vizualiniai darbai, pvz., paveikslai, plakatai ir skelbimai
 5. Vaizdo žaidimai ir kompiuterių programinė įranga
 6. Dramos kūriniai, pvz., pjesės ir miuziklai

Idėjos, faktai ir procesai nėra autorių teisių objektas. Kad būtų galima apsaugoti taikant autorių teises, darbas turi būti kūrybinis ir pateiktas realioje terpėje. Vardai ir pavadinimai patys savaime nėra autorių teisių objektas.

Apie autorių teises ir jų tvarkymą daug konkrečios informacijos galite rasti

https://support.google.com/youtube/topic/2676339?hl=lt&ref_topic=6151248

Tiek nelegalus filmų, skaitmeninių knygų ar kitų kūrinių talpinimas internete, tiek jų parsisiuntimas yra draudžiamas. Dar vienas dažnas internetinio piratavimo atvejis – internete rastų nuotraukų naudojimas neturint jas padariusių asmenų sutikimo, pavyzdžiui, jų panaudojimas „Facebook“ paskyros viršelio nuotraukai, „Facebook“ profilio nuotraukai, įvairiausių paveikslėlių išsaugojimas savo kompiuteryje ir jų naudojimas.

AUTORINĖS TEISĖS FOTOGRAFIJOJE

Asmeninės neturtinės teisės į fotografiją saugomos neterminuotai, todėl nuotrauką iškraipyti ar nurodyti kitą asmenį kaip autorių draudžiama ir nesvarbu, kiek laiko praėjo nuo jos sukūrimo.  Autorystę galima įrodinėti visais įmanomais būdais, kad tik įrodytumėte savo tiesą: fotoaparato kortelė, laikmena ar nuotraukos paskelbimo internete data, jei nuotrauka neskaitmeninė – negatyvai. Pagal dabartinius įstatymus, nuotraukos autoriumi gali būti tik žmogus. Asmuo, kuris nori naudoti nuotrauką, turi kreiptis į autorių ir gauti jo leidimą. Nebent pats autorius, talpindamas nuotrauką, yra nurodęs, kad leidžia ją naudoti“.

Nuotraukos „pasiskolinimas“ vis dar atrodo nekaltas veiksmas tikint, kad autorius pasitenkins savo vardu ties išspausdintu kadru.

Ką daryti pastebėjus, kad nuotrauka panaudota neteisėtai?

Autoriui patartina iš karto išsaugoti įrodymus, kad jo nuotrauka buvo neteisėtai naudojama.  Autorius gali:
– kreiptis į jo teises pažeidusį asmenį ir reikalauti nutraukti neteisėtą nuotraukos naudojimą.
–  kreiptis į jo teises pažeidusį asmenį ir susitarti, kad naudojimas vyks toliau už atlygį arba be jo.
– autorius gali kreiptis tiesiai į teismą.

Kada nuotrauką galima naudoti legaliai?

–          Netapti nuotraukos vagimi yra ją įsigyti arba gauti fotografo leidimą publikuoti nuotrauką.
–          Nuotrauka legaliai galima pasinaudoti ir tuo atveju, jeigu po jos autoriaus mirties yra praėję 70 metų. „Jei autorius negali būti nustatytas (tokiu atveju negali būti nustatyta ir jo mirties data), tuomet teisės į nuotrauką saugomos 70 metų, skaičiuojant nuo tada, kai nuotrauka buvo teisėtai padaryta viešai prieinama.
–          Nuotrauką neatlygintinai galima naudoti asmeniniais – nekomerciniais tikslais arba jei ji panaudojama mokymo procese. Tačiau net ir šiais atvejais nuotrauka viešai, pavyzdžiui, asmeniniuose interneto puslapiuose, be autoriaus leidimo, neturėtų būti naudojama.

(paruošta pagal Ryšių su visuomene agentūros „Nova media” pranešimą spaudai)

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.