Laureatų apdovanojimo šventė Kauno Rotušėje – respublikinis mokinių audiovizualinės medijų kūrybos įvertinimas

2019 gruodžio 4 d. 15 val. Kauno moksleivių techninės kūrybos centras Lietuvos mokinius ir mokytojus pakvietė į Kauno Rotušę. Čia vyko Lietuvos mokinių filmų konkurso „Vietovardžiai“, pagal projektą „Kūrybinio ugdymo programa „Kadras“ ir tradicinio respublikinio vaizdo reportažų konkurso „Kadro nominacijos 2019“ laureatų apdovanojimo šventė. Filmus ir vaizdo reportažus šiems konkursams kūrė apie 700 mokinių iš visos Lietuvos.

Į šventinį laureatų apdovanojimo renginį pagrindinėje Rotušės salėje atvyko 115 mokinių su mokytojais iš Palangos, Klaipėdos, Vilniaus, Šalčininkų, Panevėžio, Ignalinos, Kupiškio mokyklų. Konkursų rezultatus apibendrino ir pastabėjimus dalyviams paskelbė Simonas Jazavita – Kauno muziejaus muziejininkas, Donata Račaitė – TV3 žurnalistė, žinių vedėja, Laimutė Vaitiekūnienė – Kauno MTKC direktorė. Simonas Jazavita pasidžiaugė, kad Kauno MTKC vykdo jau antrą projektą, kuris skatina mokinius domėtis Lietuvos istorija ir etnokultūra, pagyrė mokinius už kūrybingumą, žinių perteikimą išradingai, per vaizdo prizmę.


Kauno MTKC nuo rugsėjo 2 d. iki gruodžio 20 d. vykdė projektą „Kūrybinio ugdymo programa „Kadras“, kurį finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Projekto tikslas naudojant medijų teikiamas galimybes vykdyti sistemingą kultūrinę edukaciją. Plėtoti vaikų ir pedagogų kultūrinį pažinimą, saviraišką ir mąstymą per kūrybinį procesą, kuriant audiovizualinius kūrinius. Tikslui įgyvendinti buvo paskelbtas Lietuvos mokinių filmų konkursas „Vietovardžiai”. LR Vyriausybė 2019 metus paskelbė Vietovardžių minėjimo metais. Projekto veiklos tiko istorijos, geografijos, literatūros, informacinių technologijų integruotoms pamokoms.

Įgyvendinant projektą vyko dviejų dalių seminaras pedagogams „Audiovizualinio meno kūrimas ir taikymas ugdymo procese“. Teorinio ir praktinio užsiėmimo metu pedagogai aiškinosi filmavimo ir montavimo programų telefonu galimybes, išbandė naujas nemokamas vaizdo medžiagos montavimo kompiuteriu programas. Seminare apsilankė virš 39 mokytojų.
Ruošiantis konkursui mokyklose pravesta 15 filmų kūrimo kūrybinių dirbtuvių, kuriose dalyvavo virš 700 mokinių ir jų mokytojų. Jie aiškinosi kaip atlikti informacijos atranką, domėjosi apie medžiagos pateikimą ir apipavidalinimą, filmavimo ir montavimo subtilybes.
Seminare ir kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavę mokytojai su mokiniais subūrė kūrybines grupes, sukūrė ir konkursui pateikė 57 trumpo metro vaidybinius, animacinius, publicistinius, pilnus išmonės ir, dažnu atveju, mažai žinomų istorijų filmus. Kūrybinėse grupėse dalyvavo 430 mokinių iš Alytaus, Klaipėdos, Kupiškio, Jurbarko, Palangos, Panevėžio, Šiaulių, Ignalinos rajono, Šalčininkų, Utenos, Kauno ir Kauno rajono, Jonavos, Jiezno, Kelmės, Vilniaus ir Vilniaus rajono mokyklų. Konkurso filmus vertinimo ir komentarus dalyviams perdavė: Sigitas Valatka – žurnalistas, INIT TV programų vadovas, Laimutė Vaitiekūnienė – Kauno moksleivių techninės kūrybos centro direktorė, Ivanas Kuzminas – vizualinių menų mokytojas ekspertas, Gediminas Jankauskas – kino istorikas, kino kritikas, lektorius, Saulius Beržinis – kino režisierius, Donata Račaitė – TV3 žurnalistė, žinių vedėja, Eglė Šepetytė – TV3 žurnalistė.

Laureatų apdovanojimo renginio metu, Kauno Rotušėje gruodžio 4 d., vyko žinių viktorina. Ji organizuota siekiant užtvirtinti konkurse, renkant informaciją filmams, gautas žinias. Viktorinoje dalyvavo visi renginio dalyviai. Klausimai atitiko filmų konkurso „Vietovardžiai“ temą ir dauguma jų buvo sudaryti iš konkurso filmų ištraukų. Klausimus ruošti Kauno MTKC mokiniams padėjo TV3 žinių vedėja Donata Račaitė.
Atvykusius svečius iš įvairių Lietuvos kampelių pradžiugino ne tik šventiškai išpuošta salė, bet ir mokinių parengta muzikinė ir literatūrinė programa. Linksmai skambėjo grupės „Šleika“ narių (Miglės Jančaitytės, Mato Imbraso, Edvardo Mykolaičio) muzikiniai intarpai, juos pratęsė Maironio universitetinės gimnazijos mokinės Gabijos Butytės muzikinis kūrinys bei Kauno „Saulės“ gimnazijos mokinio Lauryno Nacevičiaus perskaitytas Maironio eilėraštis „Lietuva – didvyrių žemė“.

Po renginio projekto dalyviai – Lietuvos ugdymo įstaigų mokiniai ir mokytojai – elektroninėje erdvėje dalinosi įspūdžiais ir dėkojo už galimybę dalyvauti projekto veiklose bei įgytą patirtį. Daugelis projekto metu sukurtų filmukų bus naudojami pamokose, kaip vizualinė mokomoji medžiaga.