Lankstymas iš popieriaus

http://vimeo.com/91292166  Ar mėgstate lankstyti iš popieriaus? Lankstyti figūrėles iš popieriaus – labai smagu, be to, lavinami įvairūs įgūdžiai.

Lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms paminėti Kauno moksleivių techninės kūrybos centras organizavo lankstymo ir kompozicijos kūrimo konkursą “Čia mūsų namai”. Konkurse aktyviai dalyvavo 170 pirmų ketvirtų klasių mokinių iš penkiolikos Kauno miesto ugdymo įstaigų.

Niekas nežino, kur ir kada gimė origamis – lankstymas iš popieriaus. Kai kurie istorikai jo tėvyne laiko Kiniją, nes ten 105 m. Tsai Lun išrado popierių; jie mano, kad dėl šios priežasties toje šalyje netrukus turėjo atsirasti ir lankstymo menas. VI a. kinų budistų šventikai atvežė į Japoniją popieriaus gamybos paslaptį, o kartu su popieriumi galbūt atkeliavo ir jo lankstymo metodai.

Kiti istorikai tvirtina, kad origamis yra japonų išradimas, nes nėra jokių rašytinių įrodymų, kad jį būtų praktikavę kinai. Tuo tarpu japonų šaltiniuose jis minimas, nors pirmieji šaltiniai yra vėlyvi – siekia tik XVIII a.

Lankstymo iš popieriaus patirtį japonės perduodavo savo dukroms iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą. Šio meno paslaptys nebuvo užrašinėjamos, todėl išliko tik paprasčiausi dizainai. Pirmosios origamio instrukcijos buvo užrašytos tik 1797 m. knygoje “Senbazuru Orikata” (“Tūkstančio gervių lankstymas“).

Lankstymo menas buvo praktikuojamas ir Ispanijoje. VIII a. popieriaus gamybos paslaptis atkeliavo į arabų pasaulį, o XII a. arabai su ja supažindino ispanus. Arabai buvo pamaldūs musulmonai, o jų religija draudė kurti vaizduojamąsias figūras. Dėl šios priežasties jie tobulino žinias apie matematiką, o lankstymo iš popieriaus tikslas buvo geometrinių formų studijavimas. Po to, kai arabai išvyko iš Ispanijos, vietiniai gyventojai ėmėsi įvairesnių užduočių nei geometriniai dizainai ir sukūrė papirofleksiją – meną, kuris iki šiol populiarus Argentinoje ir Ispanijoje.

Nuopelnai už šios srities plėtojimą priskiriami jau minėtajam A. Jošidzavai. Jis sukūrė daugybę nuostabių kūrinių, kuriuose tarsi užfiksuotos subjektų gyvenimo akimirkos, nesvarbu, ar tai būtų trimatės scenos, ar kabančios figūros, ar įrėminti kūriniai. Jis taip pat sukūrė dviejų popieriaus sluoksnių sulipdymo metodą, kuris leidžia daryti kokybiškesnius lankstinius, bei lankstymą iš drėgno popieriaus, kuris suteikia galimybę kurti aptakių formų ir trimates figūras.

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.