Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022

Europos kultūros sostinės statusas – idėja įgyvendinta 1985 metais tuometinės Graikijos kultūros ministrės Melinos Merkuri iniciatyva. ES programa „Europos kultūros sostinė“ siekia puoselėti bendrąsias kultūros vertybes ir padėti išlaikyti tradicines šalių narių kultūras bei didinti jų žinomumą. Per kultūros sostinės programą taip pat turėtų būti skleidžiamos darnumo idėjos, kurios galėtų prisidėti, keičiant žmonių vertybines nuostatas, įsitikinimus ir elgseną.

Europos kultūros sostinės vardas – tai laimėjimas, suteikiantis galingą impulsą kurti modernizmo paveldo išsaugojimo sėkmės istoriją, kurioje paveldas pasitelkiamas kuriant šiuolaikišką dabartį.

„Kaunas 2022 – Europos kultūros sostinės“ architektūros ir paveldo programa „Modernizmas ateičiai“ – tai atvira iniciatyvų ir susitikimų erdvė, kurioje bendroms diskusijoms idėjų dirbtuvėms, meno ir kultūros veikloms susitinka įvairių sričių profesionalai, pastatų savininkai, paveldo bendruomenė ir kultūros iniciatyvų atstovai, drauge kuriantys modernistinio paveldo išsaugojimo, interpretacijos ir sklaidos strategiją.

“Pagalvojus apie Kauno istoriją ir tai, kaip menininkai, architektai, poetai, filosofai, muzikantai ir mąstytojai tarpukariu kūrė modernistinį miestą ir tiesiogine šių žodžių prasme mažą miestelį pavertė į klestintį ateities metropolį vos per dvidešimt metų, tai daug ką pasako apie ambicijos ir kūrybingumo svarbą anuomet. Šiuo projektu siekiu pažadinti ir pasiekti tokį patį ambicijos lygmenį šiandien, po šimto metų. Aš noriu, kad šiuolaikiniai menininkai, šokėjai, kūrėjai ir rašytojai imtų ir sukurtų ateityje įtakingu laikysimą judėjimą, kad būtų sukurta naujo tipo Kauno miesto projekcija – įkvėpta praeities, tačiau su visiškai nauju skambesiu ir vaizdu. Jei esate susidomėję ir norite prisidėti prie šio projekto, mes esame atviri ir laukiame pasiūlymų, su mumis visad galima susisiekti” – sako Aideen Barry, drauge su Kauno miesto bendruomene ir Kaunas 2022 kurianti video meno projektą apie Kauno modernizmą. Aideen Barry – profesionali vizualiųjų menų menininkė iš Dublino (Airija), savo projektuose skirtingomis priemonėmis tyrinėjanti ir interpretuojanti vietos bendruomeninį, istorinį ir kultūrinį kontekstą. Savo projektuose Aideen aktyviai dirba su vietos bendruomene, į kūrybos procesą įtraukdama įvairius žmones, o patį procesą organizuojanti kaip žaidybinį patyrimą-mokymąsi.

2020 m. pradėtas vykdyti projektas „Heterotopija“ įtrauks įvairaus amžiaus ir interesų grupes: Kauno moksleivius, video ir garso meno studentus, savanorius, modernistinių pastatų gyventojus, kūrybinio rašymo entuziastus ir kt. Video meno projekto premjera – 45 minučių trukmės video meno kūrinys, kuriuo Europai ir pasauliui bus papasakota Kauno modernizmo istorija ir kūrybiškai permąstyta jo vertė ateities kartoms – numatoma 2022 m. Kaune, sausio 20-22 d. Tais pačiais metais projektas keliaus į tarptautinį filmų festivalį.

Birželio mėn. vizualiųjų menų kūrėja Aideen Barry surengė nuotolines dirbtuves, kuriose mokė Kauno miesto ir rajono gyventojus stop kadro animacijos subtilybių.

2020 m. vasarą buvo surengti kūrybiniai užsiėmimai Kauno moksleiviams. Projekto partneris – Kauno Moksleivių Techninės Kūrybos centras.  KaunoMTKC užsiėmimų metu vyko orientaciniai žaidimai „Pažink Kauno modernizmą” ir stop kadro animacijos dirbtuvės, kurias nuotoliniu būdu vedė Aideen Barry.