Kinologai ir jų tarnybiniai šunys

Grupė Kauno jaunųjų žurnalistų iš arti pamatė ir daug naujo sužinojo apie kinologiją. Jaunieji žurnalistai lankėsi Valstybės sienos apsaugos tarnybos Kinologijos centre Mickūnuose, Vilniaus rajone. Jame vyko renginys “Kinologai ir jų tarnybiniai šunys”. Apie kinologiją ir kinologų darbą, apie Europos sąjungos Išorės sienų fondo lėšomis finansuojamo projekto įsigytą įrangą pasakojo Valstybės sienos  apsaugos tarnybos Kinologinės veiklos vadovas Žydrūnas Karčiauskas. Ekskursiją po Kinologijos centrą pravedė Valstybės sienos apsaugos tarnybos Vilniaus rinktinės Kinologijos skyriaus viršininkas Kęstutis Kriaučiūnas.

Renginio metu mokiniai susipažino ne tik su Kinologijos centru, jo istorija ir veikla, bet ir pamatė  tarnybinių šunų pasirodymą pademonstruojant tam tikrus specialius gebėjimus sulaikant pažeidėją. Čia buvo pristatoma speciali tarnybiniams šunims dresuoti naudojama kinologinė įranga ir būdai. Mokiniai sužinojo, kad šunys padeda atlikti sienos apsaugos, sekimo ir kitas funkcijas, prisideda prie pasieniečių darbo. Centro darbuotojai papasakojo kaip dresuojami VSAT šunys, kaip jie išmokomi ieškoti dingusių žmonių, narkotikų, sprogmenų, kokie reikalavimai keliami ir šunims, ir kinologams.

Kaip dresuojami šunys

Per šią pažintį su Kinologijos centru mokiniai daugiausia domėjosi kinologo darbu  su dresuojamais šunimis. Pasirodo, šiuo metu Valstybės sienos apsaugos tarnyboje Lietuvoje yra netgi 140 dresuojamų šunų, deja, tai nė pusė tiek kiek jų reikia.

Šunys dresuojami jau nuo 2 mėnesių iki 10 metų, kol dar turi gerą fizinę formą ir sveikatą. Dresuoti jie gali aptikti narkotines medžiagas, tabaką, sprogmenis, netgi surasti dingusius asmenis. Tam skiriamos specialios patalpos su įvairiausiais grunto žemės paviršiais, kad šunys išmoktų prisitaikyti tiek prie plytelių, smėlio, gruntų tiek prie nelygaus ir kitokio paviršiaus. Šunys mokomi nebijoti šūvių, sprogimų, didelio triukšmo, kad operacijos metu neišsigąstų ir nepabėgtų. Augintiniai klauso komandų, kurias duoda jų šeimininkas. Tačiau kinologai įspėja, kad bet kokiu atveju, pamačius ar išgirdus perspėjimą, kad paleisti dresuoti šunys, žmonės turėtų ramiai reaguoti. Ir, atbėgus šuniui, išlikti šaltakraujiški, nedaryti staigių judesių, o likti savo vietoje. Šunys dirba tiek pat valandų kiek ir šeimininkas ir kiekvieną dieną nubėga ne mažiau 20 km. Bet kokiu oru. Lauke esančios druskos graužia šunų pėdas ir laikui bėgant padaro skaudžių žaizdų. Todėl po įtemptos 12 valandų dresavimo ar darbo dienos, šunys išmaudomi. Jiems skirti dušai, operacinė, treniruočių apsaugos priemonės.

Kinologais gali būti ne visi

Daugelis dalyvavusių renginyje moksleivių pirmąkart sužinojo apie kinologo profesiją. Kinologas tai žmogus, dirbantis su šunimis. VSAT Kinologijos centre kinologai dresuoja valstybei priklausančius šunis, kurie atlieka  svarbias operacijas,  tarnauja jos saugumui ir pasieniui. Kinologas, norėdamas dresuoti šunį, turi turėti sąlygas jį  laikyti pas save namie. Jiems yra duodami specialūs narvai, ėdesys ir kiti būtini daiktai. Šuo draugiškai sutaria su kinologo šeima ir kaip pasakojo kinologas, jis labai myli vaikus, kurie gyvena kartu su juo ir labai atsakingai saugo nuo tykančių pavojų. Jei kinologas augina šunį ir nori jį dresuoti valstybės sienos apsaugai, ši nusiperka jį iš jo, šuo tampa valstybės. Kinologas jį gali dresuoti ir būti jo šeimininku, nes augintinis klauso tik vieno kinologo – šeimininko, niekas kitas prie jo dresūros prisidėti negali.

Mokinius domino klausimas, kaip tapti kinologu. Juo gali būti Lietuvos pilietis valstybės pareigūnas, baigęs Pasieniečių mokyklą ir tęsiantis karjerą kinologijos srityje, arba žmogus, tiesiog užsiimantis kinologija ir turintis aukštąjį išsilavinimą, nors atskirų studijų nėra. Šį darbą kinologai pataria dirbti tiems, kas labai myli gyvūnus, turi kantrybės, nes tai reikalauja fizinio pasirengimo ir kantrybės bei didelio atsidavimo ir meilės gyvūnui. Gyvūnai jaučia žmonių meilę, baimę, tad taip pat kaip negali bėgti pamačius atbėgantį šunį ar glostyti svetimą šunį be šeimininko, taip negali šuns apgaudinėti, kad jį myli ir saugai. Šuo bet kokiu atveju jaus žmogaus jausmus ir širdimi girdės žmogaus mintis.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.