Donelaičio žvilgsniu

donelaitisĮ lietuvių literatūros istoriją kaip pirmasis grožinės kūrybos klasikas K. Donelaitis atėjo su poema „Metai“. Poema pirmą kartą paskelbta 1818m., padėjo pagrindus pasaulietinei grožinei lietuvių literatūrai. 1977 m. UNESCO nutarimu K. Donelaičio poema “Metai” įtraukta į Europos literatūros šedevrų biblioteką. Retas įvykis, kai ne tik patys kažkuo didžiuojamės, bet esame pamatomi iš šalies, įvertinami ir pasaulyje.

K.Donelaičio “Metai”- europinės reikšmės poema, kuri  atspindi gerąsias ir blogąsias lietuvių savybes – juose galime rasti  išdidumo, gobšumo, rūstumo, pavydo,  skaistumo, romumo, saikingumo. Tai vaizdingas keturių dalių  pasakojimas apie lietuvių būrus, jų buitį, papročius, tikėjimą. Šie dalykai atskleidžiami per žmogaus ir gamtos paralelę: kiekvienas metų laikas turi atitikmenį žmogaus gyvenime.

Neselmano sudarytame K. Donelaičio raštų lietuvių – vokiečių žodyne su visomis atmainomis, su visomis svetimybėmis randama apie 3300 žodžių. Tai visi žodžiai, kuriuos vartoja būras, savo namų apyvokai, savo negausiems materialiniams ir dvasiniams interesams išsakyti. Nors jie rodo didelę slavišką ir vokišką įtaką, tačiau tiek grynai lietuviškieji žodžiai, tiek ir svetimybės stebina savo realistiniu tikslumu ir savaiminiu vaizdingumu.

2014 metais sukanka 300 metų, kai gimė žymus lietuvių literatūros kūrėjas Kristijonas Donelaitis. Siekiant suaktyvinti jaunimo domėjimąsi Lietuvos istorija ir literatūros klasika, bei paminėti K. Donelaičio gimimo metines studija “Kadras”  bendradarbiaujant su Kauno, Jonavos, Kaišiadorių, Kėdainių ir Prienų rajonų švietimo skyrių, jaunimo bei kultūros centrų  darbuotojais surengė edukacinių paskaitų ciklą  “Kristijono Donelaičio kūrybos interpretacijos. Video kūrybos pritaikymas ugdomojo proceso tobulinimui ir dvasinių vertybių puoselėjimui” . Renginių metu paskelbtas mokinių kino scenarijų konkursas „Donelaičio žvilgsniu“.

Žmogus gyvena prasmingai tada, kai dirba. Darbas apsaugo mus nuo trijų didžiųjų blogybių: nuobodulio, ydų ir skurdo. K. Donelaitis šia tema skyrė daug pamokymų, todėl ir jaunimą studija „Kadras“ pakvietė kurti scenarijus, o vėliau ir kino filmus į žmogų žvelgiant per laikmečio prizmę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.