Antano Sutkaus paroda “Pro Memoria”


Antano Sutkaus paroda “Pro Memoria”, skirta Kauno žydų geto likvidavimo 75-osioms metinėms paminėti.
Antanas Sutkus dar 1988 m. pradėjo fotografuoti Holokaustą išgyvenusiųjų susitikimus. Vėliau tai išaugo į unikalią portretų seriją, liudijančią kraupius karo bei pokario įvykius, sutraiškiusius žydų tautos likimą Lietuvoje. Žmonių žvilgsniai nuotraukose mums primena tai, kas įvyko, kad tai niekada nepasikartotų. Daugeliui Antanas Sutkus yra Lietuvos žmonių fotografas. Lietuvos žmonės, ne tik gatvėje sutikti – laimingą ar dramatišką gyvenimą nugyvenę, bet ir žmoniškumą liudijantys lietuvių portretai. Holokaustą išgyvenę žydai fotografui taip pat yra neatsiejama Lietuvos žmonių dalis.
Antanas Sutkus – fotomenininkas, Lietuvos fotografijos meno draugijos iniciatorius ir ilgametis vadovas. Jis suvienijo Lietuvos fotomenininkus, įkūrė pirmą ir vienintelę visoje buvusioje sovietų sąjungoje Fotomenininkų sąjungą.
Gimęs 1939 metais Kluoniškiuose, Kauno apskrityje, Antanas Sutkus jaunystėje užsidirbti duonai mėgino vartydamas durpes. Tačiau nuo mažumės tuberkulioze sergančiam vaikinui sunkus darbas baigdavosi iš nosies tekančiu krauju. Kaip sako menininkas, pirmo atlyginimo neužteko dviračiui, tad jis nusipirko fotoaparatą. Dabar Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato darbai eksponuojami visame pasaulyje.
Antanas Sutkus surengė per 120 personalinių parodų, tarp jų ir Europos Tarybos būstinėje Strasbūre, UNESCO būstinėje Paryžiuje, Fotografijos muziejuose Stokholme, Helsinkyje, Rygoje, Nikon galerijoje Tokijuje, Nacionalinėje bibliotekoje Niujorke ir daugelyje kitų. Dalyvavo įvairiose grupinėse parodose tarptautiniu mastu. Savo darbus pristatė tiek Vokietijoje, Čekijoje, Italijoje, tiek Jungtinėje Karalystėje, JAV ir Rusijoje. Šiuo metu autorius gyvena ir kuria Vilniuje, Lietuvoje.
Jo autoritetą jau seniai pripažino visas pasaulis – nuo Japonijos iki Skandinavijos šalių. O prancūzai A. Sutkui dėkingi ne tik už neįkainuojamą rašytojo J. P. Sartre’o fotografijų kolekciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.